Dům z přírodních materiálů a božským výhledem do doliny

Date:

Nestojí v zástavbě rodinných domů… Ne, není tradiční. Nemá klasické pokoje, brána se zde nikdy nezavírá, koupelna nemá dveře a najdete ji hned u vstupu. A ještě něco k těm dveřím… Spočítáte je velmi rychle. Jsou jen dvoje – vchodové a na toaletě. Přesto jde o úžasný domov s neopakovatelným kouzlem.

Konzumní doba, povrchnost, stres, hluk a chaos města v životě kreativního řezbáře Jana už jaksi neměly místo. Díky tomuto impulsu se zrodilo toto neobyčejné místo – místo, které dnes nazývá domovem. „Toužil jsem koupit pozemek v horách. Chtěl jsem být dennodenně obklopen horami, zelení a na čerstvém vzduchu. Na místě, kde auta nepřehlušují štěbetání ptáků a pouliční osvětlení nebrání v noci vidět hvězdy,“ vysvětluje Jan, jak ho familiárně volají.

dům

První pozemek, který mu nabídli, ho nenadchl. Druhý byl už jiná káva. „Šlo o pastvinu s více vlastníky, na kterou bylo třeba čekat. \“Vypořádání pozemku o rozloze 26 arů a božským výhledem do doliny trvalo dva roky,\“ vzpomíná. Začátek samotné stavby i proto déle neodkládal a vše, co tu dnes je, bylo tvořeno intuitivně. „Mám skvělé kamarády, kteří mi pomohli. Jeden s tím, druhý s tamním. Po celou dobu jsem však byl toho součástí.“

dům z přírodních materiálů
„Majetek beru jako věc půjčenou na dobu určitou, ale je hezké, pokud nám během života dělá radost.“ – Jan, majitel
dům z přírodních materiálů

Ve zdravém domě zdravý člověk

Jeníček od začátku věděl, že chce střechu nad hlavou, která by byla ekologická a z pohledu lidské energie povznášející. „V mém případě přicházel v úvahu jedině dům z přírodních materiálů. Vyhrálo poctivé dřevo, žádné OSB desky, pravý kámen, nůž a dům je omítnut hlínou,“ vysvětluje domácí pán, který se svépomocně s přáteli pustil do stavby 15. června a za tři měsíce byl dům pod střechou. Vánoce již slavil poměrně zabydlený.

„Obytná plocha domku má asi 50 čtverečních metrů, ale má i podzemní sklepní prostory. V jednom z nich se mi během stavby domu i docela útulně žilo,“ prozrazuje Honza s úsměvem. Orientace domu v rámci pozemku je rovněž zvolena intuitivně, ale podle všeho asi správně, protože domácích probouzejí sluneční paprsky.

dům z přírodních materiálů

Plány byly, jsou i budou

Woman enjoys the nature while sits on sunbed on wooden terrace near the modern house with panoramic windows near pine forest while hugs her pet. Concept of solitude and recreation on nature

Jeníček se netají tím, že dům stavěl výlučně pro sebe. Nikomu a ničemu kromě okolní přírody se ve svých představách nepřizpůsoboval. Asi i proto koupelna nemá dveře. „Děti mám už odrostlé, partnerku jsem v té době neměl, takže nebyl důvod přihlížet k potřebám a přáním někoho dalšího,“ vysvětluje řezbář, pro kterého bylo období stavby úžasné.

„Bylo náročné, ale naplňovalo mě radostí. Sledovat, jak jsem každým dnem blíže k cíli. Dnes mám vysněné místo, jediné na světě, kde si dokonale odpočinu už jen tím, že jsem tady,“ usmál se Janko, který plánuje na pozemku postavit svou řezbářskou dílnu, aby nemusel dojíždět desítky kilometrů do města, a také zhotovit postel pro sebe a partnerku. „Lubka viděla takovou, která se jí líbí, no a protože kamarád rušil dřevař, nabídl mi z ní staré stoleté trámy. Ty určitě použiji.“

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Jak postupovat při nespokojenosti s nákupem na internetu

S nekvalitními službami všeho druhu se bohužel pravděpodobně setkáme několikrát...

Plazmová svářečka: Precizní svařování i dělení materiálů

Plazmová svářečka je s oblibou využívána pro efektivní dělení...

Renovace laku auta – navraťte vozidlu perfektní lesk

Renovace laku auta v kombinaci s ochrannými nanopovlaky umožňuje...

Květiny pro štěstí

Některé rostliny mají dar přinášet štěstí do domácnosti a...