S lidským papilomavirem (HPV) se setká téměř každý. HPV se přenáší zejména sexuálním stykem. Buňky napadené virem se stávají nestabilními, škodlivě se mění a nekontrolovatelně se množí. Všechno komplikuje fakt, že přítomnost viru v těle může být dlouho bez příznaků. Od infekce po propuknutí rakoviny někdy přejde 10 až 15 let.
S lidským papilomavirem (HPV) se setká téměř každý.
Podle Statistického úřadu SR vzali nádory v loňském roce život přes 13 tisíc Slovákům. Po nemocech oběhové soustavy a infekci COVID-19 byly třetí nejčastější příčinou úmrtí. Letos postupují na ještě smutnější druhé místo. Karcinomy děložního čípku jsou navíc druhou nejčastěji se vyskytující rakovinou u žen v produktivním věku. Gynekologové ročně odhalí přes 600 případů, přičemž více než 200 pacientek ročně zemře. Podle studie britských vědců u dívek, které byly ve věku 12 až 13 let očkovány proti HPV, byl o 87 % nižší výskyt rakoviny děložního čípku ve srovnání s vrstevnicemi, které vakcinaci nepodstoupily.
Od května je na Slovensku bezplatné očkování proti HPV dětí mezi 12. a 13. rokem. Vakcinace má nejvyšší efekt u té části populace, která se s infekcí ještě nesetkala, z toho vyplývá i zvolená věková skupina adolescentů, kteří ještě nezačali sexuálně žít.
„Mnoho lidí neví, že tohle je jediný typ rakoviny, proti kterému se dá očkovat. Rodiče nevědí, že mohou takto pomoci svým dětem jednoduchým způsobem,“ říká doktorka Elena Prokopová, hlavní odbornice pro pediatrii Ministerstva zdravotnictví Slovenské republiky.
Gynekoložka MUDr. Sylvia Redechová v pořadu „Jde o zdraví“ o tom, zda HPV opravdu znamená automaticky rakovinu.
rakovina děložního čípku, Jana Pifflová Španková, Patrik Herman,
Gynekoložka Redechová: Znamená HPV automaticky rakovinu?
Zpřístupnění očkování pro děti je však jen začátek cesty. „Dokud se o přínosech očkování nedozví co nejvíce lidí, nebude ani takový dobrý krok stačit. Potřebujeme, aby se spojily všechny instituce, které mají možnost informovat a vzdělávat, a šířily informace o možnostech prevence,“ vysvětluje Prokopová. Slovenská společnost primární pediatrické péče proto navrhla resortu školství, ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a pacientskými organizacemi, realizaci pilotního projektu onkovovy na středních školách.
„Chceme otevřít prostor pro interaktivní vzdělávání o prevenci onkologických onemocnění, a to nejen v souvislosti s HPV, ale i dalšími rozšířenými a preventabilními onemocněními, jako je rakovina tlustého střeva, prsů či plic,“ objasňuje doktorka Prokopová.