Našli jste si ‚záhadný‘ žlutý povlak na autech či parapetech? Zde je vysvětlení

Date:

„V těchto dnech dostáváme četné otázky o ‚záhadných‘ žlutých povlacích na autech, parapetech či okrajích mlák. Netřeba se však ničeho obávat,“ říká RNDr. Janka Lafférsová z Oddělení lékařské mikrobiologie Regionálního úřadu veřejného zdravotnictví se sídlem v Banské Bystrici, který koordinuje celoslovenskou Pylovou informační službu.

Tento pyl pochází do značné míry z kvetoucích jehličnanů z čeledi borovicovitých, jejichž pylová zrnka mají větší rozměry. Stačí i mírný vánek a z okolních stromů se pyl uvolní ve viditelných mracích. Při silnějším větru je k nám pyl přinášen na velké vzdálenosti iz jiných lokalit.


Vysoké koncentrace pylu jehličnanů, buku, dubu a místy habrů – druhů, které mají velká pylová zrna, přispěly k tvorbě žlutých povlaků na autech, parapetech, či okrajích mlák.

„Vysoké koncentrace pylu těchto druhů v ovzduší souvisí jednak se semennými léty – tyto stromy mají zvýšené období kvetení v tří- nebo pětiletých intervalech, kdy se produkce pylu několikanásobně navýší – a také s větrnými dny, během kterých dochází k transportu pylu na velké vzdálenosti, říká doktorka Janka Lafférsová.

Rok 2022 se oproti předchozím nese od začátku ve znamení vyšších koncentrací pylu a delší pylové sezóny, což se projevilo iu nejsilnějších prvních jarních alergenů – lísky, olše a břízy.

„Pokud patříte mezi alergiky, nebo vás zajímá množství pylu v ovzduší z jiných důvodů, sledujte naše pravidelné pylové zpravodajství, které zajišťuje šest monitorovacích stanic v Bratislavě, Banské Bystrici, Košicích, Nitře, Trnavě a Žilině. Podrobné a pravidelně aktualizované informace o koncentraci jednotlivých alergenů v regionech Slovenska, jakož i prognózy na nejbližší období, naleznete na webech www.uvzsr.sk a www.vzbb.sk,“ dodala.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Jak postupovat při nespokojenosti s nákupem na internetu

S nekvalitními službami všeho druhu se bohužel pravděpodobně setkáme několikrát...

Plazmová svářečka: Precizní svařování i dělení materiálů

Plazmová svářečka je s oblibou využívána pro efektivní dělení...

Renovace laku auta – navraťte vozidlu perfektní lesk

Renovace laku auta v kombinaci s ochrannými nanopovlaky umožňuje...

Květiny pro štěstí

Některé rostliny mají dar přinášet štěstí do domácnosti a...